Dania mięsnedania wegetariańskieKolacjaNowe przepisyObiad

Tajemnica pizzy idealnej

Drożdżowy placek posmarowany aksamitnym pomidorowym sosem, obsypany żółtym serem i aromatycznymi ziołami, zapieczony w gorącym piecu, który od dziesiątek lat podbija serca ludzi na całym świecie. Pomimo, że niektórzy obwiniają ją o wszelkie choroby tego świata i zaliczają do fastfoodów, tak samo złych jak tłuste hamburgery i smażone w głęboki tłuszczu frytki, trudno wyobrazić sobie kuchnię włoską bez tego sztandarowego dania. Nic więc dziwnego, że niezliczone wariacje na jej temat kusi zarówno dzieci jak i dorosłych.

 

Klasyczna, neapolitańska, na cienkim spodzie z niewielką ilością składników, aby ich ciężar nie zniszczył struktury delikatnego ciasta, sycylijska na znacznie grubszym cieście w kształcie prostokątna, czy pizza bianca (biała), która zamiast klasycznie pomidorowego sosu, posmarowana białą pierzynką na bazie mleka lub pesto… Niezależnie od tego, jakie smaki są najodpowiedniejsze dla twojego podniebienia i jak dobrze radzisz sobie w kuchni, choć raz powinieneś wybrać się do dobrej restauracji, takiej jak PizzaTaxi, by spróbować prawdziwej pizzy rodem z Włoch! Smaku i zapachu tej upieczonej w specjalistycznym piecu przeznaczonym do tego celu (nagrzewanym nawet do 400 st. C) nie zastąpi żaden zwykły domowy piekarnik.

Tajna receptura w trzech krokach

Kluczem do wypieku doskonałej pizzy, prócz odpowiedniego pieca (który w warunkach domowych zastąpiony może być kamieniem do pieczenia pizzy), jest właściwa mąka. Do jej wypieku najlepiej używać mąki 0 lub 00 – w naszym kraju dość drogiej i nie wszędzie dostępnej. Jeśli jednak jej nie znajdziemy, sięgnijmy po jak najdrobniej mieloną, np. pszenną typ 450. Przed wyrabianiem przesiejmy ją – wtedy ciasto będzie pulchne i pozbawione grudek.

Podstawowym błędem popełnianym przez wielu amatorów kuchni włoskiej, eksperymentujących w domowych zaciszach, jest używanie gotowego sosu do pizzy, ketchupu lub koncentratu pomidorowego. Prawdziwie włoska pizza powinna być posmarowana prawdziwym pomidorowym sosem. Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie go ze świeżych pomidorów, najlepiej sięgnąć po pomidory z puszki. Pamiętajmy, aby sos był gęsty – wtedy nie powstanie nam mokry zakalec. Nie dodawajmy też zbyt dużej ilości soli i ostrych przypraw, ponieważ zdominują one smak pizzy.

Chociaż do wypieku pizzy zaleca się temperaturę powyżej 300 stopni, nie jest ona osiągalna w domowych warunkach, a wyłącznie w specjalnych piecach do pizzy, znajdujących się w restauracjach takich jak PizzaTaxi. Pieczmy więc pizzę w temperaturze około 250 st. C, aby uzyskać najbardziej włoskie smaki. Szczególną uwagę zwróćmy również na ser. Najlepiej nałożyć go dopiero na 5 minut przed końcem pieczenia (wystarczy, aby się rozpuścił). Pieczony zbyt długo będzie twardy i niesmaczny.

pizza

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress